Den italienske cykelrytter Riccardo Riccòs skæbne i dette års Tour de France blev beseglet af et lille molekyle, som medicinalfirmaet Roche i samarbejde med det internationale antidopingagentur, Wada, har fået sat ind i blodpræparatet Cera.
Det var netop brug af dette dopingmiddel, Riccò blev testet positiv for i årets Tour de France, hvilket betød, at den dobbelte etapevinder måtte forlade løbet.
- I udviklingen af lige præcis den substans, var der tæt samarbejde mellem Wada og Roche, således at et molekyle, som vi altid vil kunne spore i en test, blev sat ind i det, siger præsident for Wada, John Fahey, der mener, at jo mere samarbejde, der kan være mellem antidopingagenturene og medicinalfirmaerne, jo bedre.
Stoffet Cera er oprindeligt udviklet til folk med blodmangel og svære sygdomme i nyrerne.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned