Skuffet Glen Riddersholm: Vi dummede os
FC Midtjylland tabte mandag aften 2-3 i Aarhus efter en fight mod AGF, som begge mandskaber havde ære af.
Midtjydernes cheftræner var imidlertid utilfreds med sit holds præstation ved målet til 1-2, der reelt afgjorde kampen.
- Vi havde indkast, og vi vidste, at vi skulle have skiftet ud. Så satte vi simpelthen et indkast i gang, der havnede hos Arthur Sorin, som satte Martin Jørgensen i scene, forklarer Glen Riddersholm.
Martin Jørgensen spillede bolden frem til Superligaens topscorer Aron Jóhannsson, og så stod det 2-1 til AGF med tyve minutter igen.
- Jeg synes ellers, vi var tættest på sejren. Men vi blev straffet koldt og kynisk, og så kan vi ærgre os over, at vi ikke var dygtige nok i de afgørende situationer, siger Glen Riddersholm og indrømmer, at AGF på den baggrund havde fortjent sejren.
- Vi kan ikke indvende noget mod nederlaget, men alligevel kan vi tillade os at være vanvittigt skuffede, mener cheftræneren.
FCM's anfører, Kristian Bak Nielsen, spillede kampen på en smertestillende indsprøjtning på grund af en brækket tå. Han mener også, at AGF havde fortjent sejren.
- Jeg synes, det var en tæt kamp, indtil det stod 2-1. Men de havde vel flere store chancer end os, så det var trods alt fortjent, at de vandt. De var bedre og skarpere, siger FCM's anfører.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned