Skuffet Rosenborg-anfører kalder nederlag for ydmygelse
Mike Jensen er hård i bedømmelsen efter det første opgør i Europa League, hvor nordmændene blev kørt over.
Det norske mesterhold, Rosenborg, fik ikke et ben til jorden, da holdet i første runde af Europa League mødte Real Sociedad.
4-0 vandt spanierne efter en første halvleg, hvor de gjorde lige, hvad der passede dem.
Allerede efter 12 minutter var Rosenborg bagud 2-0.
Det var derfor en skuffet, dansk Rosenborg-anfører, Mike Jensen, der prøvede at forklare, hvordan det kunne gå så galt.
- Vi er skuffede over vores præstation. Det var ikke specielt sjovt i første halveg, der var det jo legestue. I perioder bliver vi jo nærmest ydmyget. Vi har jo ikke bolden, og de spiller bare rundt om os, siger Mike Jensen til VG.
Også Nicklas Bendtner var på banen for Rosenborg, mens den tredje dansker i truppen, Jacob Rasmussen, så til fra bænken.
- Vi så stressede ud. Det er op til hver enkelt at finde det rigtige spændingsniveau. Du må være tændt, men ikke så spændt, at du bliver så stresset. Når du har bolden, skal du også finde ro, siger Mike Jensen.
Havde du troet, at de ville være så gode?
- Jeg havde hvert fald ikke troet, at vi ville være så dårlige.
I det andet opgør i puljen vandt Zenit 5-0 over Vardar Skopje.
Rosenborg kvalificerede sig til Europa League, efter at holdet overraskende slog Ajax ud i kvalifikationen.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde