Det var ikke skuffelse, der var årsagen til, at landstræner Jan Pytlick ikke dukkede op for at tale med pressen efter sejren over Østrig. Men fynboen følte sig så sløj, at han tog direkte fra kampen og hjem på spillerhotellet. I stedet lod han assistenttræner Kim Jensen evaluere de 60 minutter.
- Det blev en mærkelig kamp. Alle havde fornmmelsen af, at vi var bedre end Østrig. Derfor kiggede spillerne hele tiden op på tavlen i første halvleg, hvor vi var bagud, og på den måde blev fokus flyttet fra de ting, vi selv kunne gøre noget ved. Det fik vi snakket om i pausen, og da vi først fik hul på dem, spillede vi jo bare ud over stepperne, siger Kim Jensen.
Han mente også, at danskernes høje tempo spillede en stor rolle i østrigernes sammenbrud i anden halvleg.
- Vi vidste, at hvis vi bare løb med dem, ville vi også få hul på et tidspunkt. Og det gjorde vi også, siger Kim Jensen.
Han kan ikke fortælle, hvordan det står til med Pytlicks helbred eller om det kan komme på tale at isolere træneren.
- Jan bor i forvejen på eneværelse, så han er sådan set isoleret. Men vi holder et ledermøde, og så finder vi ud af, hvad vi gør, siger Kim Jensen
Også Louise Pedersen følte sig sløj i optakten til kampen, og blandt andet derfor var hun blandt oversidderne til kampen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde