Slukøret landshold rammer Danmark

Der var lige dele skuffelse og glæde at spore hos de danske landsholdsspillere, da de lørdag morgen vendte hjem efter VM i Sydafrika.

Glæden over at se familien var stor, men samtidig gav mange af spillerne udtryk for, at det var en tom fornemmelse at vende hjem så tidligt.

- Stemningen har ikke været så god. Vi er røget ud af en turnering for tidligt, det er vi godt klar over, siger forsvarsspilleren Lars Jacobsen.

Han mener ikke holdets indsat i turneringen er godkendt.

- Vi havde en målsætning om at gå videre fra gruppen, og på den måde kan man godt sige det ikke er godkendt.

Også landsholdets træner Morten Olsen var skuffet. Han lægger vægt på, at spillerne ikke helt ramte formen under turneringen.

- Jeg er skuffet og ærgerlig over, at når vi har brugt så meget tid og investeret så meget i det, at vi så ikke får mere ud af det, sagde Morten Olsen.

Han mener, at det, at flere af spillerne var skadet inden turneringen, spillede ind:

- Vi havde vores problemer på skadesfronten, som gjorde, at vi manglede 10 eller femten procent. Hvis du er til et VM, så snakker du altid om formen, og den har vi til dels fundet, men når vi samtidig laver store fejl foran vores eget mål, så bliver det svært.

De fleste af spillerne skal nu på ferie, inden de genoptager træningen i deres klubber.

/ritzau/

Det var et slukøret landshold, der lørdag morgen ramte Danmark efter VM i Sydafrika. Morten Olsen mener, at skader hos spillere inden turneringen spillede ind.

Offentliggjort Sidst opdateret