Smørebanden sikrede suveræn norsk triumf

Marit Bjørgen er i fuld gang med at indfri de enorme norske forventninger til VM i ski i Oslo, hvor hun lørdag vandt endnu en norsk medalje af guld.

- Det er helt utroligt. Jeg vil bare takke alle i smøreteamet for de gode ski. Så gode ski tror jeg aldrig, jeg har haft, siger Marit Bjørgen til NRK.

- På skøjtedelen mærkede jeg, at jeg havde fabelagtige ski.

Den 30-årige langrendsdronning har deltaget i to VM-discipliner og vundet dem begge.

Lørdag formiddag på Holmenkollen vandt hun kvindernes skiathlon over to gange 7,5 kilometer med over syv sekunder til Justyna Kowalczyk fra Polen.

Efterfølgende måtte den norske statsminister, Jens Stoltenberg, ud på pisten for at hilse på den nykronede langrendsdronning.

- Jeg gratulerer med en flot indsats på kvindernes 15 km i dag, sagde han til Marit Bjørgen.

Løbets anden hjemmebanefavorit, Therese Johaug, førte ellers længe i første afdeling, men hun blev sat af, da Marit Bjørgen satte tempo i løbets sidste fase.

- Det var en vanvittig oplevelse at køre på denne hjemmebane. Jeg forsøgte, men de har været bedre end mig hele året. Så jeg skal være tilfreds med tredjepladsen. Det var en oplevelse for livet, siger Therese Johaug.

Therese Johaug vandt bronze, knap ni sekunder efter Marit Bjørgen.

/ritzau/

Hjemmebanefavoritten Marit Bjørgen har kørt to VM-discipliner og vundet dem begge på Holmenkollen.

Offentliggjort Sidst opdateret