Solbakken har haft krisemøde i Köln

Det sker efter søndagens 1-6-lussing hjemme fra Borussia Dortmund, hvilket for alvor efterlader Köln i Bundesligaens bundstrid.

- Efter de sidste 20 minutter føler jeg mig fuldstændig død som menneske. Jeg håber, at spillerne har det på samme måde, sagde Solbakken efter nederlaget til Express.

Nederlaget var det største på hjemmebane i klubbens historie, og Köln er kun to point fra en direkte nedrykningsplads.

Alligevel er Solbakken blevet fredet af klubledelsen - i hvert fald til den næste kamp. Og Köln-stjernen Lukas Podolski siger til nyhedsbureauet DPA, at det ikke nytter at fyre nogen.

- Det hjælper ikke altid at bytte folk ud. Det er os spillere, som har rodet os ud i dette, og det er os, der må få os ud af det igen. Hver kamp skal være en finale for os, siger den tyske landsholdsangriber.

Næste opgave er i weekenden ude mod Augsburg, en anden nedrykningskandidat.

- Det bliver en hård uge. Igen har vi skudt os selv i foden, sagde Solbakken efter søndagens ydmygelse.

/ritzau/

Foto: Ina Fassbender /Scanpix

Den tidligere FC København-mestertræner Ståle Solbakken har mandag haft krisemøde med sine spillere i FC Köln.

Offentliggjort Sidst opdateret