Den tidligere FC København-træner var ydmyg, og der var ingen løftede arme i jubel over, at ledelsen i den kriseramte bundesligaklub havde givet ham tilsagn om, at han foreløbig kan fortsætte i jobbet.
- Det var en sorgens dag i og med, at vi tabte i går. Det har været en vanskelig weekend. Det har heller ikke været nogen god søndag.
- Nu er alle parter blevet hørt og alle diskussioner er taget. Vi arbejder videre, siger Ståle Solbakken til norske TV2 Sporten.
FC Köln tabte lørdag 1-2 ude til Augsburg, og efterfølgende meldte klubben ud, at man ville holde krisemøde søndag. Det lignende en fyring af Solbakken.
Nordmanden blev kaldt ind på klub-boss Claus Horstmanns kontor søndag morgen, og det tog ifølge Solbakken otte timer før konklusionen var klar: At den norske træner bliver i klubben.
- Jeg havde en times møde med chefen i klubben. Han har desuden haft en samtale med spillergruppen og med andre ledere i klubben, siger Solbakken.
- Det er glædeligt med tanke på, at alt, hvad vi gør, bliver gennemanalyseret. Vi har præsteret for dårligt. Vi kan skyde skylden på meget, men til syvende og sidst skal vi vinde fodboldkampe i dette job.
- Det har vi ikke gjort, og det må vi rette op på lørdag, siger Ståle Solbakken.
FC Köln ligger på Bundesligaens 16.-plads, som resulterer i nedrykningsspil, hvis man lander der, når sæsonen slutter 5. maj.
I næste kamp møder Ståle Solbakkens hold Werder Bremen, som ligger nummer otte i tabellen.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde