Solbakken tror på revanche mod PSV

FC København har chancen for at vinde i Parken over PSV Eindhoven om to uger i Europa League. Det vurderer FCK-træner Ståle Solbakken, efter at københavnerne torsdag tabte med 0-1 i Holland.

- PSV havde tre chancer og scorede på en af dem, så det var en kamp, vi kunne have vundet, fastslår Ståle Solbakken efter nederlaget.

- Jeg er meget tilfreds med vores indsats, for mange andre hold er tidligere gået ned her på PSV's hjemmebane, og jeg tror på, at vi kan slå dem i Parken om to uger, fortæller FCK-træneren.

Nordmanden var især tilfreds med holdets defensiv, selv om Mikael Antonsson i første halvleg begik et klodset straffespark, der dog blev brændt:

- Det var en meget tæt kamp, og rent defensivt var det tæt på perfekt af os.

/ritzau/

Efter et knebent nederlag i Holland vurderer FCK-træner Ståle Solbakken, at københavnerne har niveauet til at slå PSV Eindhoven om to uger i Parken

Offentliggjort Sidst opdateret