Det kan godt være, at den hollandske storklub PSV Eindhoven er ubesejret i sæsonens første 17 kampe, men det skræmmer ikke FC København-træner Ståle Solbakken.
Han forventer, at danskerne meget vel kan blive det første hold, som besejrer PSV i denne sæsonen. Første forsøg inden for to uger sker torsdag aften, hvor holdene mødes i Holland i Europa League-gruppespillet.
- Tre point mod PSV vil være godkendt. Styrkeforholdet mellem os og dem er nærmere 50/50, end folk tror, så det kan godt lade sig gøre at slå PSV, siger Solbakken, der ellers kan konstatere, at hollænderne har vundet 13 ud af de seneste 17 kampe.
Solbakken er heller ikke skræmt over, at PSV på hjemmebane har vundet 9 ud af 10 kampe.
- Vi er ikke favoritter, men hvis vi spiller op til vores bedste, har vi en chance. PSV's plan A er god, men når den ikke virker, så er der langt til plan B for dem, forklarer Solbakken, der især er imponeret over hollændernes pasningsspil.
Inden kampen i gruppe K er FCK noteret for tre point, mens PSV har et point mere. De to hold mødes igen i Parken den 5. november.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker