Solbakkens kone er lettet over Köln-fyring

Det fortæller den tidligere FC København-træners hustru, Anniken, til den norske avis Aftenpostens hjemmeside.

- Vi kunne ikke leve med uvisheden længere. Hele familien har været præget af situationen, især vores børn. Det er helt okay med mig, at det gik, som det gik, siger Anniken Solbakken til aftenposten.no.

Hun og familiens tre børn har også været præget af det store pres i tyske FC Köln.

En tredjesidsteplads i Bundesligaen og en truende nedrykning forude satte Ståle Solbakken under et enormt pres.

Situationen hos Köln var en helt anden end hos FCK, som Ståle Solbakken førte til fem danske mesterskaber og to Champions League-deltagelser fra 2006-2011.

- Det har egentlig været kaos fra den første dag. Der har ikke været styr på noget. Vi vidste aldrig, om Ståle havde et job ugen efter, siger Anniken Solbakken.

- Og det nytter ikke noget at gemme forsiderne for børnene. Ståle og jeg kunne nok leve med det, men ikke børnene. De finder jo ud af, hvad der foregår, siger hun.

/ritzau/

Torsdagens fyreseddel til Ståle Solbakken i FC Köln fjerner et stort pres fra hele familien Solbakkens skuldre.

Offentliggjort Sidst opdateret