Solskjær: Cornelius vil efterlade sit aftryk
Den tidligere succesangriber i FC København Andreas Cornelius har fået en svær start på sin Premier League-tilværelse hos Cardiff.
Han har fået en stor del af begyndelsen spoleret af skader, og han har endnu ikke scoret i ligaen, hvor han tilmed har sin første plads i startopstillingen til gode.
Men den nye norske manager i klubben, Ole Gunnar Solskjær, har tiltro til, at den 20-årige dansker bliver en succes i den walisiske klub.
- Andreas har haft en hård tid med skader, og der er altid en overgangsperiode med kulturen og tempoet. Jeg havde en fremragende første halvsæson i Manchester United, men blev så skadet i anklen, og i den anden halvsæson kunne jeg ikke komme op i Premier League-tempo.
- Det er det samme med Andreas, som vi nu forsøger at få i gang, og vi arbejder med hans selvtillid. Han har ikke haft heldet foran mål, så hver dag arbejder vi med indlæg til ham for at få ham klar. Han kommer til at efterlade sit aftryk i klubben, siger Solskjær til Daily Star.
Oprykkeren Cardiff ligger under nedrykningsstregen i kraft af dårligere målscore end West Ham. Det bliver dog næppe i weekendens runde, at Cardiff avancerer i tabellen, da den næste udfordring er Manchester City på udebane lørdag eftermiddag.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned