Sønderjyske-back efter uafgjort: Vi må være tilfredse
Sønderjyske-spillerne er ikke tilfredse med den spillemæssige præstation mod Silkeborg. Foto: Polfoto/Bonnerup Claus
Polfoto/Bonnerup Claus
Sønderjyske var på hælene før pausen, og derfor stiller vicemestrene sig tilfreds med et point i Silkeborg.
Resultatet var bedre end spillet for Sønderjyske, der på udebane spillede 1-1 mod formstærke Silkeborg i Alka Superligaen mandag aften.
Det var ellers hjemmeholdet, der var bedst i første halvleg, men et drop af Silkeborg-målmand Thomas Nørgaard hjalp sønderjyderne til det ene point.
- Det var en rigtig skidt første halvleg. Silkeborg kørte i perioder rundt med os, efter at vi ellers havde fået en god start. Det var bare ikke godt nok, siger backen Marc Dal Hende.
- I anden halvleg steppede vi op og matchede dem fint der. Vi sadlede om, og jeg synes, det viser noget, at vi kunne ændre det taktisk. Et point var fint i den her kamp. Normalt ville vi ellers gå efter sejren, siger han.
Med det ene point er Sønderjyske fem point foran FC Nordsjælland på syvendepladsen med seks runder tilbage af grundspillet.
Men pladsen i top-6 er ikke det altoverskyggende tema i klubben lige nu.
- Det er jo så lige, så det er ikke noget, vi fokuserer så meget på nu. Vi vil gerne ende så højt som muligt, og derfor ærgrer vi os over, at vi ikke fik alle tre point, siger træner Jakob Michelsen.
- Vi fik point, og det var det vigtigste, også for at holde afstanden til Silkeborg.
- Vi fik en fin start, men derefter tog Silkeborg over, og i 20-25 minutter var de klart bedst og kom fortjent foran.
- Så fik vi en lille foræring af Thomas Nørgaard, som gjorde, at vi kom tilbage i kampen, samtidig med at vi skiftede system, tilføjer han.
Mandagens 1-1 opgør var det tredje uafgjorte resultat i træk for Sønderjyske, der slutter efteråret på hjemmebane mod Lyngby næste weekend.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker