Sønderjyske udnytter TTH-kollaps i kapløb om slutspil
TTH Holstebro har blot vundet én af sine seneste kampe og er i overhængende fare for at misse slutspillet. Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
TTH Holstebro førte med fire mål efter 48 minutter, men tabte hos Mors-Thy. Sønderjyske er otter efter sejr.
TTH Holstebro er i overhængende fare for at misse slutspillet i Herreligaen.
Det er en kendsgerning, efter at TTH fredag tabte hos Mors-Thy, selv om holdet førte 24-20 efter 48 minutter.
TTH Holstebro kom bagud med tre mål og var lige ved at vende kampen på hovedet igen i slutminutterne, men tabte dog 29-30. Dermed har vestjyderne nu kun vundet én af sine seneste ti kampe.
Samtidigt slog Sønderjyske på udebane Nordsjælland Håndbold med 36-29 takket være blandt andre ni mål og tre assist fra en flyvende August Wiger.
Dermed overtager Sønderjyske ottendepladsen i Herreligaen fra netop TTH Holstebro med blot én spillerrunde tilbage af grundspillet.
Ribe-Esbjerg har en kamp til gode og er også med i kampen om den yderste billet til slutspillet.
Sønderjyske har 21 point, mens TTH og Ribe-Esbjerg har hver 20 point inden en regulær gyserafslutning på grundspillet.
Ribe-Esbjerg har lørdag besøg af Aalborg, inden holdet gæster TTH Holstebro i sidste runde, hvor Sønderjyske har besøg af Skanderborg Aarhus.
Netop Skanderborg Aarhus, der er klar til slutspillet, slog fredag bundproppen HC Midtjylland med 30-29, efter at midtjyderne ellers førte 20-13 i starten af anden halvleg.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned