Golfspilleren Søren Hansen sluttede som delt nummer seks ved majorturneringen US Open, der overraskende blev vundet af Lucas Glover fra USA.
Søren Hansen endte her til aften på en flot delt sjetteplads ved majorturneringen US Open, som i skikkelse af Lucas Glover fra USA fik en sensationel vinder.
Danskeren gik sin fjerde og sidste runde i Farmingdale, New York, i 69 slag - et slag under banens par. Det var nok til en samlet score i par, og på sjettepladsen står danskeren placeret side om side med den amerikanske verdensetter, Tiger Woods.
Søren Hansens sjetteplads er den bedste placering for en dansker i turneringen nogensinde. Rekorden havde Thomas Bjørn med sin 22.-plads fra 2001, men hvad der er bedre for Søren Hansen, så er han sikker på at blive inviteret med til næste års udgave af US Open. Den ære får alle de spillere, som slutter blandt de 15 bedste.
Glover kunne være glad for, at han inden runden, hvor han lå nummer to samlet, havde et komfortabelt forspring ned til de øvrige forfølgere. For Glovers runde i 73 slag var den dårligste, han fik præsteret under årets turnering. Amerikaneren var med samlet fire under par to slag bedre end sine landsmænd Phil Mickelson, David Duval og Ricky Barnes. Sidstnævnte lå inden sidste runde nummer et, men en fjerde runde i 76 slag ødelagde hans vinderchancer.
Turneringen blev først færdigspillet i dag, fordi det dårlige vejr over Farmingdale har drillet turneringen i weekenden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned