Spanien slagter Slovenien i VM-gruppefinale
Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Spanien besejrede Slovenien med ti mål i gruppefinalen i gruppe B.
Spanien kørte Slovenien over og vandt med ti mål, da der blev spillet gruppefinale i gruppe B ved VM i håndbold torsdag.
Den spanske sejr lød på 36-26, og dermed vinder Spanien gruppen med fem sejre i træk.
Spanien møder dermed Brasilien i sin ottendedelsfinale, mens Slovenien slutter på andenpladsen i gruppe B og skal møde Rusland i ottendedelsfinalen, da russerne sluttede som nummer tre i gruppe A.
Slovenien kom ellers bedst i gang med en 2-0-føring, der også blev til 3-1, før spanierne vendte det til en 5-3-føring i en tempofyldt første halvleg.
Eduardo Gurbindo øgede til 10-7 efter 18 minutter, og herfra løb spanierne fuldstændigt Slovenien over ende og kunne gå til pause foran 18-10.
Tre scoringer i træk i anden halvlegs indledning gjorde, at Raul Entrerrios kunne bringe Spanien foran 21-10 og lukke al spænding ud af opgøret.
En 27-18 føring til Spanien halvvejs inde i anden halvleg, kunne Slovenien ikke stille noget op imod, og det sluttede med sejren på ti mål, og Spanien som gruppevinder.
David Balaguer scorede syv gange for spanierne.
Norge besejrede Japan 38-23, men nordmændene var på forhånd sikre på at slutte på andenpladsen i gruppe A efter Frankrig.
Det var også inden opgøret mod Japan sikkert, at Makedonien venter Norge i ottendedelsfinalen.
Bjarte Myrhol blev norsk topscorer med syv mål.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker