Spansk medie dømmer Benitez ude efter Clasico-fiasko
Rafael Benitez holder maksimalt en enkelt sæson i Real Madrid, skriver den spanske sportsavis Marca.
Når Real Madrid taber med 0-4 hjemme mod FC Barcelona, skal nogen stilles til ansvar.
Et sådant nederlag gør ondt i den store klubs selvforståelse, og ifølge den normalt velinformerede spanske sportsavis Marca, betyder det store nederlag, at Rafael Benitez højst er træner i hovedstadsklubben frem til sommer.
- Nu eller i juni. Fyringen af Benitez mangler kun en dato, for beslutningen om fyringen er truffet efter fiaskoen for Real Madrid mod Barcelona på Bernabeu, skriver Marca.
Marca er kendt som en avis med mange kilder i Real Madrid, og man har mange gange tidligere haft ret i den slags fyringshistorier.
Den anden store sportsavis med stort fokus på Real Madrid, AS, læsser dog ikke alt ansvaret over på Rafael Benitez.
- Prygl til Florentinoismen, skriver AS med henvisning til Real Madrids præsident, Florentino Perez.
Endnu står Rafael Benitez dog fortsat i spidsen for holdet, men i medierne er der altså nu allerede rejst tvivl om, hvorvidt han gør det ret længe.
Real Madrids næste opgave er i Champions League på onsdag, hvor holdet gæster ukrainske Shakhtar Donetsk.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned