Igen må Bo Spellerberg efter en flot Champions League-kamp af KIF Kolding ærgre sig over, at han og holdkammeraterne ikke holdt fokus kampen ud og dermed selv smed en sejr væk i slutfasen.
Kolding førte 26-25 mod Montpellier, da slutfløjtet lød, men franskmændenes Vid Kavticnik udnyttede et hul i muren ved det afsluttende frikast og sikrede sit hold uafgjort i 1/8-finalekampen.
- Både mod Kiel og Barcelona smed vi point efter at have ligget i vinderposition til allersidst, og det er da lidt utroligt, at vi ikke kan stramme ballerne og hive den hjem, selv om et mål fra eller til måske ikke ville have betydet så meget i dag.
- Det bør jo ikke være så svært at stille sig i en mur og samle armene, så det ikke er muligt at score, siger Spellerberg, der mødte et fransk hold, som han forventede det.
- De har en del fysisk stærke folk, der spiller hårdt og som prøver at komme på kant. Langt hen ad vejen fik vi dækket dem godt op, men når vi ikke var der 100 procent, så kostede det udvisninger at stoppe dem, siger Spellerberg.
På grund af sygdom er det ikke meget, han har fået spillet på det seneste, og han måtte også have nogle pauser mod Montpellier. Han håber dog at have luft til meget mere i returkampen om en uge.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker