Spilleglæde i NFH Handicap

Små 100 spillere fra hold øst for Storebælt mødtes til stævne i NFH i lørdags. Foto: Peter Larsen

Knapt 100 udviklingshæmmede håndboldspillere mødtes til post-corona stævne med NFH Handicap som vært.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Det sociale liv i NFH Handicap er værdsat, så glæden var stor, da spillerne kunne mødes til stævne igen efter corona i lørdags.

Gæsterne kom fra de øvrige klubber for udviklingshæmmede øst for Storebælt, blandt andet Faxe, Skælskør, Slangerup og København.

Fokus er ikke så meget på vindere og tabere ved stævnerne, forklarer træner Annette Kildsgaard, der har trænet NFH-spillerne i mere end 10 år.

- Det handler mere om spilleglæde og det sociale, vi har sammen, og om at styrke selvtilliden, når en spiller laver en god aflevering. Anderkendelsen for et mål kan redde hele ugen - ja hele måneden - for vores spillere.

Dagen var også gavedag, for sponsorerne havde doneret nye træningsdragter til de 29 aktive spillere i NFH Handicap. Dragter, der er særligt populære, fordi de er magen til dem, ligaholdet har på.

Dragterne blev doneret af AB Lauridsen Maskiner, Tingsted Multiservice, Golf & Fun Park og Meny på Parkvej.

Menys Ebbe Jørgensen var også manden bag en gavecheck på 25.000 kroner til deling mellem NFH Handicap og LykkeLiga.

NFH-handicapholdene i nye træningsdragter, der er magen til ligaholdets. Foto: Peter Larsen
Træner Annette Kildsgaard, Meny-købmand Ebbe Jørgensen og Lone Rygaard fra LykkeLiga. Foto: Peter Larsen
Stævnets hovedfokus er ikke, hvem der vinder, og hvem der taber. En lækker aflevering eller et mål kan redde hele ugen for spillerne. Foto: Peter Larsen
Coronaen har udfordret spillernes sociale liv i håndboldklubben, så der er stor glæde over at være i gang igen i NFH Handicap. Foto: Peter Larsen
Træner Annette Kildsgaard holder taktikmøde med sine spillere. Klubben har 29 aktive spillere, og de 20 var med i lørdags. Foto: Peter Larsen
. Foto: Peter Larsen
. Foto: Peter Larsen
. Foto: Peter Larsen