Spillerforeningen kritiserer stærkt Dansk Boldspil-Unions (DBU) disciplinærudvalg for en kendelse i abe-sagen mellem fodboldspillerne Baba Collins og Thomas Collins.
Afgørelsen lægger op til, at man som spiller skal kunne dokumentere, at man har været udsat for racisme.
- Det er stærkt problematisk og et brud på retssikkerheden, at man skal risikere straf for at have sagt, at man har været udsat for racisme. Hvordan skal vi nogensinde få nogen til at turde indberette sager af den slags, hvis dette er politikken, der føres?, spørger Simon Christensen fra Spillerforeningen.
Han er projektleder for foreningens kampagne "Giv racismen det røde kort", og han slår fast, at det i mange tilfælde kan være umuligt at bevise, at man har været udsat for racisme.
- Dommerne kan ikke høre alt, hvad der foregår på en fodboldbane, og derfor må spillerne være i deres gode ret til at sige til, hvis de bliver udsat for en racistisk udtalelse.
- Jeg vil anbefale DBU at revurdere deres linje. Vi vil følge sagen, som er rigtig ærgerlig, og jeg må sige, at jeg ikke tror, at den ender her, siger Simon Christensen.
Det er Thomas Gaardsøe og Esbjerg, der har krævet sagen behandlet hos DBU. Gaardsøe ville have sit navn renset, da han nægter at have kaldt Baba Collins for en abe.
Da Collins ikke har kunnet bevise sin påstand, så er han blevet tildelt en disciplinærstraf svarende til et gult kort.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra formanden for DBU's disciplinærudvalg.
FC Midtjylland har valgt at tage straffen til Baba Collins til efterretning.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker