Sportsdirektør om hviledag: For meget hvile er farligt
På trods af to hårde etaper lørdag og søndag så bliver Tour-rytterne ikke i sengen på mandagens hviledag.
Mandag er der en velfortjent hviledag for Tour-feltet efter to hårde dage i bjergene.
Men på trods af de trætte muskler i benene, så er hviledagene ikke beregnet til kun at hvile, fortæller Jonathan Vaughters, der er sportsdirektør hos Cannondale.
- Kigger man kun på det videnskabelige i det, så skal man blive i sengen og ikke røre sig. Men det virker ikke, siger Vaughters ifølge AP.
Hvis kroppen ikke holdes i gang på hviledagen, kan det være farligt forstået på den måde, at rytteren risikerer at blive syg, forklarer han.
- Det er det samme som at læse hårdt op til en eksamen. Du har det fint, du går til eksamen, og næste dag har du fået influenza. Du tænker: "Nu kan jeg hvile mig", men så bliver du syg.
De fleste ryttere plejer derfor at køre nogle timer på cyklen på hviledagen for at holde kroppen i gang under den store fysiske belastning, som Tour de France er.
Rytterne har også forpligtelser på hviledagene. Der skal afholdes pressemøder og snakkes med journalister. Desuden er der også flere ryttere, der bruger dagene til at forhandle kontrakter for den kommende sæson.
Der lægges stille ud for mange af rytterne, når de igen skal i ilden tirsdag på 10. etape. Det ser ud til at blive en kamp mellem sprinterne, da etapen er flad.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned