Sportsforbund tager VM fra Rusland efter dopingskandale
Sotji bliver ikke vært for VM om to måneder på grund af Ruslands øjeblikkelige problemer med doping. (Arkivfoto). Foto: AP/Darryl Dyck
AP/Darryl Dyck
Bobslædeforbundet ønsker ikke, at Rusland til februar er vært for VM på grund af landets dopingproblemer.
Rusland får ikke lov til at afholde VM i bobslæde og skeleton på grund af landets dopingproblemer.
Det var ellers meningen, at VM skulle afholdes til februar i sortehavsbyen Sotji, der i 2014 var vært for vinter-OL.
Men Det Internationale Bobslæde og Skeleton Forbund (IBSF) vurderer, at VM-konkurrencerne vil blive overskygget af snak om doping.
- IBSFs bestyrelse føler ikke, at det er fornuftigt at afholde sådan en begivenhed i Rusland i denne svære tid, oplyser IBSF.
I sidste uge fremlagde Det Internationale Antidoping Agentur, Wada, endnu en rapport, der beskylder Rusland for at bedrive statsstøttet doping fra 2011 og frem til 2015.
I rapporten, som er udarbejdet af den canadiske professor og advokat Richard McLaren, slås det fast, at mere end 1000 russiske atleter har dopet sig.
Letland oplyste søndag, at man ville boykotte VM i Sotji, da letterne følte, at Rusland havde "stjålet" den olympiske ånd.
Det er endnu ikke offentliggjort en ny vært for VM.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker