Stærk Federer moser rutineret franskmand i Wimbledon
Roger Federer er klar til fjerde runde i Wimbledon efter en sejr over franske Richard Gasquet. Foto: Alberto Pezzali/Ritzau Scanpix
Alberto Pezzali/Ritzau Scanpix
Schweiziske Roger Federer nærmer sig tidligere tiders styrke og er klar til tredje runde i Wimbledon.
Roger Federer viste klassen mod Richard Gasquet og marcherer videre til tredje runde i grand slam-turneringen Wimbledon.
Torsdag aften vandt verdensstjernen med 7-6, 6-1, 6-4 over den 35-årige franskmand, der ligger som nummer 56 på verdensranglisten.
Roger Federer er lidt af en legende i den traditionsrige turnering i London, hvor han har vundet otte gange, og han har normalt tilskuernes opbakning.
I tredje runde skal han op imod britiske Cameron Norrie, der altså spiller på hjemmebane, og det bliver spændende at se, hvor tilskuernes sympati ligger i det opgør.
Roger Federer spillede sig roligt ind i torsdagens opgør mod Gasquet, der tidligere har været nummer syv i verden, men efter første sæt var Roger Federer i total kontrol og spillede noget af sit bedste tennis siden de to knæoperationer, han var igennem sidste år.
Efter kampen havde 39-årige Roger Federer overskud til at rose sin modstander.
- Jeg kender Richard virkelig godt. Vi har spillet mange gange mod hinanden, og han har en vidunderlig baghånd. Jeg er glad for, han har inspireret mig med det slag, siger Federer, der er kendt for netop sin stærke baghånd.
I første sæt var det tæt - meget tæt. Begge spillere havde godt styr på deres serv, og sættet skulle derfor afgøres i tiebreak.
Her vandt Roger Federer en svær bold ved stillingen 3-1, og det gav ham det nødvendige rygstød, så han få øjeblikke senere tog sejren i første sæt.
I andet sæt blev Roger Federer presset en smule i sit første serveparti, men derefter så schweizeren sig ikke tilbage. Fire serveesser og 17 vinderslag senere stod Roger Federer med en sætsejr på 6-1.
Også i tredje sæt viste Roger Federer højt niveau, som begynder at ligne det, han havde, inden han missede stort set hele 2020 på grund af en knæskade. Nu er han klar til at tage næste skridt mod sin niende Wimbledon-sejr.
Turneringens andenseedede russer Daniil Medvedev gik tidligere torsdag også videre i turneringen. På overbevisende vis slog han spanske Carlos Alcaraz med 6-4, 6-1, 6-2.
Fjerdeseedede Alexander Zverev er klar til tredje runde efter en sikker sejr på 7-5, 6-2, 6-3 over amerikanske Tennys Sandgren.
Den franske topspiller Gaël Monfils er omvendt ude af turneringen. Han tabte til Pedro Martinez, der er nummer 107 i verden. Spanieren vandt i fire sæt.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker