Stærkt comeback af Tiger Woods

Tiger Woods viste i lørdagens runde af US Open på Pebble Beach-banen, at det er for tidligt at afskrive ham. Han gik runden i fem under par og avancerede fra en delt 26. plads i turneringen til en tredjeplads.

Der er dog stadig langt op til amerikaneren Dustin Johnson, der også gik tredje runde i fem under par og dermed overtog førstepladsen fra nordireren Graeme McDowell. Dustin Johnson er seks under par og dermed fem slag bedre end Tiger Woods før fjerde og sidste runde.

Til gengæld kørte det ikke rigtigt for danskeren Søren Kjeldsen, der havde sin hidtil dårligste runde i turneringen, da han gik den i fire over par. Dermed rykkede han fra en delt 10. plads til en delt 13. plads.

/ritzau/

Tiger Woods havde en god dag i tredje runde af US Open og ligger nu på en tredjeplads i turneringen. Danske Søren Kjeldsen ligger på en delt 13. plads.

Offentliggjort Sidst opdateret