Steinlein om EL-exit: Man er pisse træt af det lige nu
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein må erkende, at midtjyderne er færdig i europæisk fodbold i denne sæson. Foto: /ritzau/Norde Ernst Van/arkiv.
/ritzau/Norde Ernst Van
FC Midtjylland skal ikke spille mere europæisk fodbold i denne sæson og må nu fokusere på Superligaen.
Claus Steinlein, som er direktør i FC Midtjylland, var tydeligt skuffet, efter klubben torsdag ikke formåede at spille sig i Europa League-gruppespillet.
- Man er pisse træt af det lige nu. Men fansene gjorde alt, de kunne, spillerne gjorde alt, de kunne, og trænerstaben gjorde alt, de kunne. Vi kunne ikke forlange mere af dem, siger han til 6'eren efter kampen.
FCM kom foran efter ti minutters spil mod Apollon Limassol, og med et nederlag på 2-3 i det første opgør, havde midtjyderne kurs mod gruppespillet på grund af reglen om udebanemål.
Efter scoringen havde hjemmeholdet flere gode chancer, men målene udeblev til direktørens store ærgrelse.
- Jeg savnede lidt Paul (Onuachu, red.), der lige kunne have headet den i kassen, siger Steinlein med henvisning til Midtjyllands 2,01 meter høje topscorer, der sidder ude på grund af en blindtarmsoperation.
En af dem, der skulle score målene for FCM i torsdagens kamp, var den norske angriber Alexander Sørloth, men han vil nok bedst blive husket for noget andet end mål efter torsdagens opgør.
I det 37. minut så Sørloth så ud til at blive flået ned i feltet af en modspiller, men dommerens fløjte forblev tavs.
Efterfølgende viste nordmanden sin frustration ved at skubbe en Apollon Limassol-spiller i brystet, så han røg i græsset. Heldigt for FCM og Sørloth så slap han med en advarsel.
Det var en kendelse, som nordmanden dog var helt enig i.
- Der er en spiller, der slår mig i maven, og så blev jeg vred, siger Sørloth om episoden.
Spørgsmål: Var du nervøs for, om dommeren ville tage det røde kort op ad baglommen?
- Nej, slet ikke, svarer nordmanden.
I anden halvleg reducerede Apollon Limassol til 1-1, og dermed gik det cypriotiske hold videre til gruppespillet.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde