Steven Gerrard holder formen ved lige i Liverpool
Steven Gerrard skal træne med i Liverpool, men han skal ikke udlejes til klubben, understreger han.
Liverpool-koryfæet Steven Gerrard vender tilbage til hjemlige omgivelser i næste uge.
Her skal den tidligere anfører for både Liverpool og det engelske landshold træne med Liverpools førsteholdstrup, som han efter 17 år forlod ved udgangen af sidste sæson.
35-årige Steven Gerrard ser frem til at træne under manager Jürgen Klopp, som måske kan lære den rutinerede englænder et par nye færdigheder.
- Jeg kommer ind i næste uge og bliver et par uger for at arbejde under Klopp. Jeg ser virkelig frem til at se, hvordan han er og til at lære nogle ting af ham, siger Gerrard til britiske BT Sport ifølge Reuters.
Steven Gerrard understreger, at han ikke vender tilbage til Liverpool og Premier League på en lejeaftale, mens den amerikanske fodboldsæson holder vinterpause.
En manøvre spillere som Thierry Henry og David Beckham tidligere har benyttet sig af til at blive udlejet til henholdsvis Arsenal og AC Milan i vintermånederne.
LA Galaxy og Steven Gerrard blev i slutningen af oktober slået ud af Major League Soccers slutspil.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned