Steven Gerrard takker Suarez for enestående indsats
Da Liverpool fredag meddelte, at klubben havde solgt sin topscorer Luis Suarez til Barcelona, lagde Liverpool-manager Brendan Rodgers ikke skjul på, at klubben havde gjort alt for at holde på uruguayeren.
Også klubbens anfører Steven Gerrard havde helst set Suarez blive.
Fredag hyldede han sin nu forhenværende holdkammerat på det sociale medie Instagram.
- På en følelsesladet dag for mig vil jeg bare sige, hvilken fornøjelse det har været at spille sammen med et utroligt talent som Luis.
- Jeg vil gerne takke ham for en enestående indsats på banen i tiden for Liverpool, og jeg ønsker ham og hans familie alt det bedste på det nye eventyr i Spanien, skriver Steven Gerrard.
Den nu pensionerede Liverpool-spiller Jamie Carragher nåede at spille sammen med Suarez i to år, inden Carragher indstillede karrieren sidste sommer.
Også han roser angriberen, men mener samtidig, at tiden for et salg var inde.
- Bortset fra Gerrard er Luis den bedste spiller, jeg har spillet med i Liverpool. Men det var uundgåeligt, at han en dag ville rejse til Spanien.
- Det er det rette tidspunkt for alle. Han ville væk, og klubben fik en god pris, når man tænker på hændelsen under VM, skriver Jamie Carragher på Twitter.
Han hentyder til Uruguays kamp mod Italien, hvor Suarez bed Giorgio Chiellini og siden blev idømt karantæne fra resten af VM samt fire måneder fra al fodbold.
Dermed står Suarez til karantæne i den første del af sin tid hos Barcelona, men han har dog anket karantænedommen til den internationale sportsdomstol (CAS).
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker