- Jeg fik Kakas trøje. Alle spillere hos Real Madrid er store spillere, og Kaka er også en stor spiller i Brasilien, så jeg er stolt over at få hans trøje, siger Ailton til TV2 Sport.
Ailton, der lagde op til Apoels 1-2-reducering onsdag aften på Estadio Bernabeu i Madrid, kan se tilbage på en flot sæson i Champions League.
- Det har været et dejligt eventyr. Vi mødte en stor klub med en stor historie på en stor arena.
- Vi var ikke favoritter, og det var fuldt fortjent, at Real Madrid vandt. Vi spillede godt, og det var dejligt at være med til at opleve dette, siger Ailton.
Samlet vandt Real Madrid 8-2, efter spanierne havde slået Apoel med 3-0 i cypriotiske Nicosia. Præstationerne i gruppespillet var langt bedre set med cypriotiske briller.
- Den bedste følelse var, da vi vandt gruppespillet. Vi mødte tre gode hold, men vandt alligevel gruppen. Det er jeg stolt over, og det var en fornøjelse at opleve, siger Ailton.
Brasilianeren nåede at score tre mål i denne sæsons Champions League. Et af Ailtons mål sørgede blandt andet for et flot point mod FC Porto på udebane, og det var med til, at Apoel overraskende vandt gruppespillet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde