Stolt målscorer Højbjerg: Jeg er helt rørt
Pierre-Emile Højbjerg scorede sit første mål på A-landsholdet, og var helt rørt over situationen og dansk sejr
Det unge Bayern München-stjernefrø Pierre-Emile Højbjerg var stolt og bevæget over sin scoring til 1-1 for Danmark i EM-kvalifikationskampen mod Armenien i Telia Parken.
Det siger han til tv-stationen Kanal 5 straks efter kampen.
- Det giver gåsehud, og det gav et dejligt momentum. Det vigtigste er, at vi får en sejr og er godt i gang. Jeg er helt rørt, siger den 19-årige fodboldspiller oven på Danmarks sejr på 2-1 i EM-kvalifikationskampen.
Bayern München-spilleren udlignede til 1-1 efter 65 minutter, et kvarter efter, at armenerne havde chokeret danskerne med en scoring på gæsternes - stort set - første skud på mål.
- Vi spillede ikke hurtigt nok i første halvleg, og så sker det værste, der kan ske. Men vi kom godt i gang, fortsætter Pierre-Emile Højbjerg, som dog stadig mener, at Danmarks fodboldlandshold har plads til forbedringer.
- Det giver selvtillid, men vi kan blive bedre. Det er rart, at vi kan vinde og stadig kan se, hvad vi kan gøre bedre, siger han til tv-stationen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned