Storhold frasorterer dansk talent til Tour de France
Søren Kragh Andersen er ikke med på Sunwebs Tour de France-hold. Foto: /ritzau/Bonnerup Claus/arkiv
/ritzau/Bonnerup Claus/arkiv
Team Sunweb har udtaget sit hold til Tour de France, og det er uden danske Søren Kragh Andersen.
Australieren Michael Matthews og franskmanden Warren Barguil er topnavnene på det hold, som Team Sunweb onsdag har udtaget til Tour de France.
Til gengæld er der ikke blevet plads til holdets danske stortalent Søren Kragh Andersen, der ellers var med i bruttotruppen, men som nu må vente mindst et år på sin Tour-debut.
Søren Kragh Andersen haft et fornuftigt forår, der blev indledt med en etapesejr i Tour of Oman i februar.
Senest blev det i sidste uge til en samlet femteplads i det hollandske etapeløb Ster ZLM, men det var ikke nok til at overbevise holdledelsen om, at fynboen skulle sættes på Tour de France-holdet.
Det ligner efterhånden en beskeden dansk repræsentation i årets udgave af det prestigefyldte franske løb.
Mandag blev Michael Mørkøv (Katusha) overraskende vraget, og onsdag siger Christopher Juul-Jensen til TV2 Sport, at han ikke regner med en plads på Orica-Scotts hold.
Det er derfor sandsynligt, at kun tre danskere vil være til start i Touren. Jakob Fuglsang og Michael Valgren stiller med sikkerhed op for Astana, mens det forventes, at Lotto Soudal igen har Lars Bak med blandt de ni udvalgte.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde