Storsejr mod danske Engel sender Chelsea i Liga Cup-finale
Chelseas spillere kunne juble over fire mål i første halvleg. Foto: David Klein/Ritzau Scanpix
Chelsea vandt med 6-1 i Liga Cup-semifinalen mod Middlesbrough, der havde Lukas Engel med i hele kampen.
Chelsea er som det første hold klar til finalen i den engelske Liga Cup. London-holdet banede sig vej til Wembley med en sejr på 6-1 over Middlesbrough fra den næstbedste engelske række på Stamford Bridge tirsdag aften.
Middlesbrough havde vundet den første kamp på hjemmebane med 1-0 for to uger siden, men det rakte slet ikke mod storfavoritten, der vandt 6-2 samlet.
Danske Lukas Engel, der har en fortid i Fremad Amager, Vejle og Silkeborg, spillede hele kampen som venstreback for Middlesbrough, som han skiftede til sidste år.
Allerede i den første halve time scorede Chelsea de to mål, der bragte holdet foran sammenlagt, ved pausen var føringen vokset til 4-0, og så var der ikke så meget mere at spille om.
Forskellen på Premier League og midten af Championship blev udstillet i første halvleg, hvor det undertippede hold lavede graverende fejl i opspillet og blev straffet for det.
Chelsea blev sat i gang af et selvmål efter et kvarter. Jonathan Howson forsøgte at komme i vejen for en afslutning, men sendte i stedet bolden i eget net.
Efter knap en halv time øgede Enzo Fernandez til 2-0 efter et velspillet angreb.
Senere i halvlegen scorede Axel Disasi og Cole Palmer, efter at Middlesbrough i begge tilfælde havde mistet bolden i opspillet.
Allerede om tre dage venter næste kamp for Chelsea i FA Cuppen mod Aston Villa, og man fornemmede efter pausen, at Chelsea ikke ville bruge unødige kræfter i det stramme program.
Derfor var det Chelsea på cruise control i det meste af anden halvleg, inden holdet scorede to gange yderligere i det sidste kvarter.
Først brugte Cole Palmer indersiden til at score sit andet mål, og kort efter blev det til 6-0 ved den indskiftede Noni Madueke.
Kort før tid lykkedes det Middlesbrough at reducerede, da Morgan Rogers scorede med et velplaceret skud fra kanten af feltet.
I finalen på Wembley 25. februar skal Chelsea møde Liverpool eller Fulham. Liverpool vandt den første semifinale med 2-1 hjemme og skal forsøge at forsvare føringen i returkampen onsdag aften.
/ritzau/
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet