Suarez indrømmer snyd: Står til skideballe
Foto: Phil Noble /Scanpix
Phil Noble /Scanpix
Liverpool-spilleren Luis Suarez er ikke specielt populær blandt andre klubbers tilhængere, og nu har han også påkaldt sig sin egen managers vrede.
Uruguayaneren er nemlig ikke just i kridthuset hos Brendan Rodgers, efter at han i et tv-interview med Fox Sports Latin America har indrømmet, at han har forsøgt at snyde sig til et straffespark i en kamp mod Stoke i efteråret.
- Jeg blev kritiseret for at filme mod Stoke, og det gjorde jeg.
- For at være ærlig, så gjorde jeg det, fordi vi var presset mod Stoke herhjemme, og jeg ville forsøge at gøre noget, er Suarez citeret for at have sagt.
Tilståelsen får konsekvenser for Suarez, lover Brendan Rogers, der kalder det for uacceptabelt at opføre sig på den måde.
Samtidig siger manageren, at sagen bliver ordnet internt i klubben. Spørgsmålet er så, om det engelske fodboldforbund også vil straffe Suarez for at bringe spillet i miskredit.
Luis Suarez er ikke ubekendt med at blive straffet for ikke at opføre sig ordentligt.
Han er tidligere blevet idømt otte spilledages karantæne for at opføre sig racistisk over for Manchester Uniteds Patrice Evra.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker