Lige siden Boston Red Sox slog New York Giants i World Series i baseball i 1912, har byerne konkurreret om, hvem der var bedst til sport.
Boston har haft overtaget i ishockey, hvor Boston Bruins både i 1929 og 1972 slog New York Rangers i NHL-ligaens Stanley Cup-finale.
Og selv om hold fra New York har vundet 29 mesterskaber i baseball mod Boston Red Sox' syv titler, så er det altid gået rødsokkernes vej i de store finaler, lige bortset fra 1986, hvor New York Mets besejrede Boston-mandskabet i syv kampe.
Til gengæld har New York håneretten i amerikansk fodbold, hvor det i Super Bowl i 2008 lykkedes New York Giants som det eneste hold i sæsonen at besejre New England Patriots.
Var det blevet til sejr til Patriots, der har hjemme lidt uden for Boston i Foxborough, ville det have været første gang siden 1972, at et hold gik ubesejret igennem en hel sæson.
Den præstation har ingen af årets to finalemandskaber mulighed for at gentage, men derfor er der altså alligevel meget mere end det såkaldte Vince Lombardi-trofæ på spil i årets største sportsbegivenhed på amerikansk jord.
NFL-finalen spilles natten til mandag dansk tid.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde