Lørdag tabte Liverpool for tredje kamp i træk i Premier League, da de rødblusede blev slået med 0-1 af Sunderland, der havde Nicklas Bendtner som matchvinder.
- Spillerne skal tage ansvar for, hvor vi befinder os i ligaen, siger Gerrard med henvisning til den aktuelle syvendeplads i Premier League.
- Det er ikke godt nok for en klub som vores, at være placeret dér.
- Vi skal være mere stabile. Nu skal vi komme med en reaktion, og der er ikke noget bedre hold at gøre det mod end mod Everton, siger anføreren med henvisning til tirsdagens lokalbrag i Beatles-byen.
- Det er vigtigt, at spillerne leverer en god præstation og giver fans'ene et godt resultat.
- Alle er en smule nede oven på de seneste resultater, men vi vil gerne gøre folk glade igen, siger Steven Gerrard.
Den aktuelle syvendeplads betyder, at Liverpool er langt væk fra de placeringer i top-fire, der giver adgang til næste sæsons Champions League. Liverpool har 10 point op til Arsenal på fjerdepladsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker