Sven-Göran Eriksson: Benfica teknisk bedre end Chelsea

Benfica har et hold med spillere, der er teknisk bedre end dem, Chelsea kan mønstre. Men englænderne er favoritter i onsdagens Europa League-finale i Amsterdam.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det vurderer svenskeren Sven-Göran Eriksson, som selv har stået i spidsen for Benfica samt det engelske landshold.

- Selvfølgelig er Chelsea favorit med et meget afbalanceret hold med meget dyre spillere, men jeg vil vurdere, at Benficas spillere er et hak bedre rent teknisk.

- Benfica-spillernes teknik er meget skarp. De kontrollerer bolden godt og spiller en god omgang fodbold, siger Sven-Göran Eriksson til den portugisiske avis aBola.

Det portugisiske hold er ramt lidt på selvtilliden inden finalen. I weekenden indkasserede Benfica sæsonens første liganederlag, da det i næstsidste spillerunde blev til et 1-2-nedtur ude mod FC Porto.

Med nederlaget, hvor sejrsmålet blev scoret i overtiden, mistede Benfica endda førstepladsen i Portugal til netop Porto, men Sven-Göran Eriksson tror ikke, at det vil have indflydelse.

- En europæisk finale er noget unikt. Lige så snart, at forberedelserne til finalen går i gang, forsvinder Porto-kampen fra spillernes hoveder, lyder det fra svenskeren.

Der er kampstart klokken 20.45 på Amsterdam Arena.

/ritzau/