I mangel af en blå-gul repræsentant i Champions League har de svenske medier tilsyneladende kastet deres kærlighed på FC København.
Både Expressens og Aftonbladets klummeskribenter bruger i hvert fald store ord, når de skriver om det uafgjorte resultat i Parken mod Barcelona.
- FCK spillede helt enkelt præcist som et hold fra Skandinavien skal gøre det i 2010 for at måle sig med de bedste. De viste for alle og for sig selv, at det stadig er muligt. At spille 1-1 mod Barcelona er ingen overraskelse i sig selv, men måden det skete på, var det, skriver Aftonbladets Simon Bank, som er sikker på, at FCK går videre til gruppespillet.
Hos konkurrenten Expressen konstaterer Marcus Birro, at FCK med det uafgjorte resultat mod Barcelona endegyldigt har slåen vejen ind til europæisk fodbolds fine stue.
- Det her er et hold og en klub, som valgte at gå sin egen vej i stedet for at følge skilte, som alle andre rådede dem til. Men man bliver aldrig unik, hvis man går samme vej, som de andre. Den, der bare venter på at blive inviteret, bliver skuffet. Man må slå sig ind i de fine saloner. Man skal gå med oprejst pande. Man skal begribe, at man er god nok til at være der, lyder det højstemt i hans kronik dagen derpå.
Sidste års svenske mester, AIK Stockholm, nåede til tredje kvalifikationsrunde i Champions League, men blev her slået af norske Rosenborg. Samme hold, som FCK i øvrigt senere besejrede for at sikre sig adgang til gruppespillet.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde