Underhundene Chile formåede at hænge på i 10 minutter, men derefter var det slut med spændingen, da holdet torsdag aften spillede åbningskamp ved VM i håndbold for herrer.
De svenske værter var som ventet alt for stærke og vandt 28-18 foran 10.600 entusiastiske tilskuere i Göteborg. Sejren kunne dog være blevet større, hvis svenskerne havde været mere koncentrerede i afslutningerne.
De sydamerikanske VM-debutanter overraskede positivt i begyndelsen, hvor svenskerne ikke kunne greje Chiles offensive forsvarsspil.
Bagud 2-4 fik Sverige taget sig sammen, og holdet gik til pause foran 15-8.
Chilenerne leverede spektakulære scoringer og afleveringer i glimt, men holdet var som ventet ikke i nærheden af at kunne hamle op med værterne.
En decideret ydmygelse var der dog ikke tale om, for holdenes ulige styrkeforhold var kendt på forhånd, og Chile havde stor ære af kampen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde