Med en fornem præstation vandt romerne nemlig med hele 4-0 over Inter, og dermed puster hovedstadsklubben søndagens modstandere i nakken i kampen om europæiske billetter.
Det er ellers kun fire dage siden, Roma faldt helt sammen og tabte 2-4 mod upåagtede Cagliari, og det fik Luis Enrique til at erkende, at holdet havde store defensive problemer.
Men indsatsen mod Inter tyder på, at den spanske træner har fundet en løsning. I hvert fald lykkedes det midterforsvaret med Juan og Gabriel Heinze at holde Inter væk, mens offensiven gik amok i den anden ende af banen.
Juan headede Roma i front på et hjørnespark fra Francesco Totti, og inden pausen øgede Fabio Borini til 2-0.
Samme spiller gjorde det til 3-0 kort efter sidebyttet, og mod slutningen gjorde indskiftede Bojan Krkic ydmygelsen af de tidligere mestre total.
Serie A's tophold, Juventus, måtte skuffende nøjes med 0-0 hjemme mod Siena, mens AC Milan og Napoli delte point med samme cifre.
I den anden ende af rækken blev det også 0-0, da Novara mødte Cagliari. Daniel Jensen kom ikke på banen for hjemmeholdet.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde