Det var ikke alle, der var lige begejstrede for Lotte Friis' optræden ved Sport 2009. Selv om svømmepigen høstede stort bifald, da hun blev kårets til Årets Sportsnavn, var hendes træner Paulus Wildeboer ikke tilfreds med, at Friis havde forladt landsholdets træningslejr i Frankrig for at være med ved kåringen i Herning lørdag aften.
- Jeg har givet hende lov til at tage af sted. Men det er også sidste gang, at det sker. I det nye år skal det være slut med at bruge så meget tid på alt muligt andet end svømning, siger hollænderen til Ekstra Bladet.
Han mener, at de mange prisuddelingsfester har taget fokus fra svømningen oven på et efterår, hvor Lotte Friis også i kraft af sin deltagelse i TV 2-programmet "Vild med Dans" har været meget i mediernes søgelys. Og Friis er da også selv indstillet på at trappe ned på de offentlige optrædener.
- Jeg ved godt, at det skal være slut nu. Jeg har vist lavet nok af den slags ting for de næste mange år. Men det er også vigtigt at være med her i Herning, når vi er nomineret til tre priser, sagde Lotte Friis til avisen, da hun ankom til Messecenter Herning.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde