Svømmer får OL-billet uden at klare krav
Endnu en dansk svømmer skal med til OL.
Selvom Mathias Gydesen missede OL-kravet på 100-meter ryg med en hundreddel af et sekund, kommer han med til legene i London.
Den internationale svømmeunion (Fina) har givet Dansk Svømmeunion besked om, at svømmeren kommer med.
- Jeg er selvfølgelig lettet over, at den endelige afgørelse er i hus, selvom jeg så det som en statistisk bagatel, siger Mathias Gydesen i en pressemeddelelse.
- Dog var og er jeg stadig glad for, at Dansk Svømmeunion og Danmarks Idræts-Forbund viste mig tiltroen allerede i april. Derfor har jeg nu de bedste muligheder for at præstere til OL.
- Jeg vidste hele tiden, at invitationen ville komme, men det er alligevel rart at have det på papir. Nu er der kun tilbage at svømme hurtigt i London, siger Mathias Gydesen.
Han skal den 27. juni med på den afsluttende OL-træningslejr i Kroatien.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde