Sydafrikas stjerne kommer ikke til VM

En af Sydafrikas absolut største profiler kommer ikke med til VM i sit hjemland. Blackburn-spilleren Benni McCarthy var nemlig blandt de fem mand, der blev siet fra, da den sydafrikanske landstræner, Carlos Alberto Parreira, skar sin trup ned til 23 mand.

Benni McCarthy er ellers topscorer med 32 mål for Bafana Bafana, men han har haft store problemer med skader. Og i en testkamp i sidste uge mod Columbia formåede han ikke at overbevise Perreira om, at han var god nok til en VM-plads.

- Dette er ikke slutningen af vejen for de fem spillere, hvis drøm jeg har ødelagt. Der vil komme andre chancer for at spille for landsholdet, siger Carlos Alberto Parreira.

Danmark møder på lørdag Sydafrika i en sidste testkamp, inden det går løs ved VM-slutrunden.

/ritzau/

Benni McCarthy, der er en af Sydafrikas største profiler, kommer ikke med til slutrunden. Han blev siet fra, da truppen blev skåret ned til 23 mand.

Offentliggjort Sidst opdateret