Sydafrikas træner accepterer pointtab

Sydafrika var tæt på at sikre sig en åbningssejr, da landstræner Carlos Alberto Parreiras mandskab spillede 1-1 mod Mexico. Alligevel var træneren efterfølgende tilfreds med uafgjort.

- Mexico er det mest dristige mandskab ved VM, og de truede os fra første fløjt. Vi fik mere balance på holdet efter pausen og kunne have vundet kampen, men det var et fair resultat, siger Carlos Alberto Parreira.

Den rutinerede brasilianer, der har deltaget i seks VM-slutrunder som træner, regner med en tæt kamp om de to pladser, der giver adgang til ottendedelsfinalerne fra gruppe A, hvor Sydafrika senere skal møde Uruguay og Frankrig.

- Hvad end der sker, så forventer jeg, at tingene først vil blive afgjort i vores sidste kamp mod Frankrig, siger Parreira.

Senere fredag mødes Frankrig og Uruguay i den anden kamp i gruppe A.

/ritzau/

1-1 mod Mexico i VM-åbningskampen bliver godkendt af Sydafrikas træner Carlos Alberto Parreira, der forventer spænding til det sidste i gruppe A.

Offentliggjort Sidst opdateret