Der bliver ingen gentagelse af Tour de France 2007, da Michael Rasmussen og Alberto Contador lå og kørte side om side i de franske bjerge, når Tour de San Luis begynder på mandag i Argentina.
Den danske cykelrytter er afkræftet efter sygdom.
- Jeg har været syg i det meste af en uge. Jeg røg sgu lige ind i verdens længste diarré og var fire dage på penicillin. Det har jeg aldrig prøvet før, og det har taget hele toppen af min ellers gode form, siger Michael Rasmussen til ekstrabladet.dk.
Michael Rasmussen har før bevist, at han kan køre hurtigere i bjergene end den tredobbelte Tour de France-vinder fra Spanien.
Danskeren fra Christina Watches-Onfone vurderer, at hans holdkammerat Stefan Schumacher har større chancer for at skabe et godt resultatet i Sydamerika.
- Til gengæld er Stefan Schumacher vældigt godt kørende, og jeg tror på, at han kan gøre en ret god figur i løbet, siger Michael Rasmussen.
Det argentinske etapeløb køres fra mandag 23. februar til søndag 29. februar. De to store bjergetaper køres onsdag og fredag. Begge dage slutter etapen på toppen af et bjerg.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned