Taberhold afværger den helt store NFL-fiasko
Cleveland Browns gjorde en ende på holdets lange stime af nederlag i NFL, da San Diego Chargers blev slået.
For første gang i mere end et år lykkedes det natten til søndag Cleveland Browns at vinde en kamp i NFL.
Holdet fra Ohio slog på hjemmebane San Diego Chargers 20-17 og gjorde dermed en ende på en nederlagsserie på 14 kampe i den igangværende NFL-sæson.
Dermed afværgede Cleveland Browns en potentiel katastrofesæson med nederlag i samtlige 16 kampe i grundspillet og en lidet flatterende plads i historiebøgerne.
I 2008 gik Detroit Lions som det eneste hold i NFL-historien igennem grundspillets 16 kampe med lutter nederlag.
Cleveland-spillerne havde ikke prøvet at vinde i et helt år før sejren over San Diego Chargers. Den seneste triumf faldt 13. december 2015.
Cleveland Browns er uden chance for at avancere til slutspillet.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde