Team Danmark-direktør har fidus til skytter
Da Danmarks Idræts-Forbund og Team Danmark offentliggjorde målsætningen på otte medaljer ved OL i London, blev skytterne ikke nævnt som medaljekandidater.
Derfor kom Anders Golding OL-sølv i skeetskydning også bag på Team Danmarks direktør Michael Andersen.
- Jeg troede, der kom en overraskelse, og jeg havde mest fidus til skydning. Og det er ikke sikkert, at det stopper her. Vi har for eksempel en Torben Grimmel, der også har prøvet det før, og Stine Nielsen kan også overraske på lørdag.
- Det er en overraskelse, for han har hverken vundet EM- eller VM-medaljer. Men han har haft et højt niveau igennem lang tid, og det kommer ham til gode, at han har OL-erfaring fra Beijing, siger Andersen.
Han roser sølvmedaljevinderen for at have sadlet om efter OL i Beijing og anlagt en langt mere seriøs og professionel tilgang til skydningen.
- Han er en flot repræsentant for dansk idræt og dansk skydning, og så gør det ikke noget, at han kommer fra Nordjylland, siger direktøren, der i parentes bemærket selv er fra den egn.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde