Team Esbjerg-træner vil undgå svær pulje i slutspillet
Team Esbjerg-træner Jesper Jensen vil meget gerne vinde de to sidste kampe i grundspillet i den bedste danske håndboldrække. Foto: Scanpix/Henning Bagger
Scanpix/Henning Bagger
Team Esbjerg-træner Jesper Jensen vil gerne slutte så højt som muligt i den bedste danske håndboldrække.
Der er meget på spil for Team Esbjergs håndboldkvinder før de to sidste spillerunder i grundspillet mod Odense og FCM.
Team Esbjerg-træner Jesper Jensen har nemt ved at opridse præmisserne inden tirsdagens ligakamp i Odense Idrætshal.
- Vinder vi begge kampe, bliver vi nummer fire, hvilket vil være en fin udgang på grundspillet. Vinder vi den ene, bliver vi nummer seks, og taber vi begge, bliver vi nummer syv.
- Ved de to sidste scenarier vil vi ende i samme slutspilspulje som Odense, FCM og Silkeborg-Voel, og det er ikke noget ønskescenarium, siger Team Esbjerg-træner Jesper Jensen til klubbens hjemmeside.
Jesper Jensens udregninger forudsætter, at en del andre resultater udarter sig på en bestemt måde. Uanset hvad kræver han revanche mod fynboerne i tirsdagens opgør.
Team Esbjerg tabte nemlig det første opgør mod Odense i november med 18-27 efter at have ført med to mål ved pausen.
- Den kamp viste, at det handler meget om, hvorvidt vi er i stand til at bevare tålmodigheden. Odense har et enormt fysisk forsvar og ved, hvad der skal til, når det hele skal afgøres, fordi der er landsholdsspillere på alle pladser.
- Begge hold skal løse den angrebsmæssige knude, for vores forsvar og målvogtere kan også stå imod, når det gælder.
- Det hold, der formår at score flest mål på kontraangreb, vil især i denne kamp have gode sejrschancer, forudser Jesper Jensen.
Hos Team Esbjerg er Estavana Polman og Maria Mose Vestergaard fortsat ude med skader.
Og Sofie Blichert-Toft har ikke trænet på grund af sygdom siden den seneste kamp. Det ventes dog, at hun kan være med i et vist omfang.
Team Esbjergs kamp mod Odense går i gang tirsdag klokken 19.30.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker