Team Sydhavsøerne har ny cheftræner på plads
Team Sydhavsøernes trænerteam for de kommende to sæsoner ser således ud. Nicolai Worsøe (th) bliver cheftræner, mens Jimmy Albrechtsen er nye assistenttræner. Foto: Kim Nielsen, Konceptlab
Kim Nielsen, Konceptlab
Sportschef Morten Juul skulle ikke langt væk for at finde klubbens nye trænerduo for de næste to sæsoner.
Det blev det tætteste man kan komme en intern løsning, da Team Sydhavsøerne sportschef Morten Juul skulle finde afløserne for den midlertidige trænerduo Jimmy Albrechtsen og Nicolai Worsøe, der tog over i sidste sæson med fire kampe tilbage, da Klavs Bruun Jørgensen fik silkesnoren på grund af dårlige resultater.
Afløserne er der nemlig ikke tale om. Trænerduoen hedder i de kommende to sæsoner også Jimmy Albrechtsen og Nicolai Worsøe. Men rollerne er byttet om.
Nu er det Nicolai Worsøe, der er chefen, mens Jimmy Albrechtsen træder et skridt ned og bliver assistenttræner for klubbens hold i 1. division.
Fremadstormende træner
En konstellation som Morten Juul er yderst tilfreds med, at kunne præsentere.
- Vi har har hele tiden vidst at Jimmy har et civilt job, der gør, at han ikke kan afse den tid, der skal til, for at være cheftræner, og da vi kunne se at de to komplimenterede hinanden rigtig godt i de fire uger, de nåede at være sammen inden sæsonen sluttede, så har jeg ingen problemer med at forfremme Worsøe til cheftræner. Han er en ung fremadstormende træner, som har store ambitioner for sit trænervirke. Den erfaring han måske mangler på højeste niveau har Jimmy, så vi ser det som et perfekt match, siger Morten Juul, om den nye trænerduo, der vandt en ud af de fire sidste kampe, som de havde ansvaret for i den forgangne sæson.
Det er Nicolai Worsøes første job som cheftræner, men den bare 30-årige nordjyde, der er født i Hjørring, men nu bor i Værløse sammen med sin kæreste og deres 14 måneder gamle datter, har masser af trænererfaring både fra ungdom og senior i blandt andet Hillerød, Ajax og senest Køge, hvor han var assistent for Lars Nedergaard både i 1. division og 2. division i næsten to sæsoner.
Kandidat i idræt
- Jeg indså hurtigt, at jeg ikke kom op på højeste niveau i min egen spillerkarriere, så det blev trænervejen jeg kastede mig over i stedet, lyder det fra Nicolai Worsøe, der også har en kandidat i konkurrence og eliteidræt fra Syddansk Universitet i Odense.
Sideløbende med jobbet i Team Sydhavsøerne og hans civile job som håndboldtræner på Københavns Idrætsefterskole, skal han nu i gang med at erhverve sig Master-Coach uddannelsen, der er den højeste uddannelse indenfor trænerverdenen.
- Min ambition er at leve af at være håndboldtræner, og jeg ser jobbet i Team Sydhavsøerne som et rigtig godt skridt i den retning. Jeg ved der er et pres på, og der skal leveres resultater og det har jeg det helt fint med. Det er en klub med stolte traditioner og store ambitioner, og dem vil jeg gerne være med til at indfri, siger Nicolai Worsøe, der i sit første cheftrænerjob gerne ville have en mere rutineret træner ved sin side og samtidig en træner som kender Team Sydhavsøerne ud og ind.
Altafgørende
Og det har han fået i Jimmy Albrechtsen.
- Jeg vil nærmest sige, at det var altafgørende at få Jimmy med i trænerteamet. Han har den erfaring, som jeg måske mangler, og så har vi på de få uger vi har arbejdet sammen fået et rigtig godt indtryk af hinanden. Vi supplerer hinanden rigtig godt og tænker håndbold på samme måde, lyder det fra Nicolai Worsøe, der kender langt det meste af den trup, han nu skal til at arbejde med.
- De er stadig ramt efter sidste sæsons megen modgang, og det tager tid, at få oparbejdet noget selvtillid igen. Målet er selvfølgelig at gøre det bedre end sidste år, for holdet skal ikke ligge dernede og flirte med nedrykningsstregen igen, men en reel målsætning er alt for tidligt at melde ud, siger Nicolai Worsøe, der har bedt Morten Juul om at finde noget forstærkning primært til forsvaret, der har mistet Alexander Nielsen og Frederik Elmkjær som centrale skikkelser. Begge indstillede karrieren efter sidste sæson.
- Og så ved vi heller ikke hvordan vores konkurrenter ser ud. Men en ting er helt sikkert. 1. division bliver kun stærkere, og vi skal være stærke, for at kravle længere op i rækken, fastslår Nicolai Worsøe.
Seneste artikler
Festivalleder: - Vi er dér, hvor vi skal være
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Der var sommerfugle i maven før historisk broløb
250 frivillige sendte de første af 10.000 løbere godt afsted
Næsgaard-elever løber med i stor stil: - Broløbet er once-in-a-lifetime
Mest læste artikler
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Hus fra bondestenalderen fundet på Falster
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Kronprinsen til stor brofest
Nabo taber klagesag om kæmpe solcelleanlæg