- Det er utrolig bittert og møg- ærgerligt, at jeg allerede efter så kort tid må tage en pause. Men der er ikke noget at gøre ved det, og jeg vil heller ikke forcere et comeback.
Team Sydhavsøernes nye angrebsstrateg den tidligere Nordfalster-spiller Thomas Jørgensen, der skiftede fra Næstved/Herlufsholm før denne sæson - i øvrigt sammen med lillebror og træner Jimmy Jørgensen - brækkede en knogle i foden, den der sidder lige før lilletåen, i sæsonpremieren mod Lyngby i søndags.
- Desværre betyder det, at jeg skal holde pause i mindst fire uger, siger Thomas Jørgensen.
- Foden er tapet ind, og jeg må ikke støtte på den i de næste par uger. Jeg skal til røntgenundersøgelse igen 28. oktober, og hvis jeg får grønt lys, kan jeg begynde træningen igen, siger den uheldige bagspiller, der scorede fem mål i premiereopgøret.
Hvis bruddet ikke er helet, kan en operation blive nødvendig, men Thomas Jørgensen håber ikke, det kommer så vidt.
Torben Mølgaard
tm@folketidende.dk
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned