Tennischef: Må leve med dårlige OL-forhold

Caroline Wozniacki forsøger at lade sig genere mindst muligt over de dårlige træningsfaciliteter på Wimbledons anlæg, hvor der kun er to træningsbaner i forbindelse med OL.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det fortæller elitechef i Dansk Tennis Forbund, Niklas Rosengren.

- Man kan jo sige, at det er ens for alle spillerne.

- Første dag valgte vi at tage et andet sted hen for at træne, men banen var anderledes, og Caroline kunne mærke, at bolden havde et anderledes opspring.

- Derfor har vi igen valgt at træne på Wimbledons anlæg. Det har alle de andre topspillere også gjort, siger Niklas Rosengren.

Spørgsmål: Er det et irritationsmoment?

- Vi må tage det, som det kommer.

- Var det et større problem, så havde vi måske valgt at træne et andet sted. Men vi er blevet på Wimbledon-anlægget for at vænne os til omgivelserne og underlaget, forklarer elitechefen.

Med 64 spillere i både dame- og herrerækken er der stor kamp om pladserne på de to træningsbaner, hvor spillerne ofte må træne fire på hver bane af gangen.

Caroline Wozniacki slog lørdag britiske Anne Keothavong i tre sæt og møder i anden runde Yanina Wickmayer fra Belgien i begyndelsen af næste uge.

/ritzau/