Tennisstjerne kæmper med koncentrationen efter naturbrande
Naomi Osaka slog Carolina Garcia ud af Australian Open. Sidste år tabte japaneren ellers det indbyrdes opgør, da de mødtes i samme turnering. Foto: David Gray/Ritzau Scanpix
Naomi Osaka bor i udsat område nær Los Angeles. Trods bekymringer spillede hun sig videre ved Australian Open.
Den japanske tennisstjerne Naomi Osaka kæmpede momentvis med at koncentrere sig, da hun mandag tog hul på grand slam-turneringen Australian Open.
Kampen mod franskmanden Caroline Garcia blev spillet, imens naturbrande hærger området omkring Los Angeles, hvor Osaka bor, når hun ikke turnerer verden rundt med en ketsjer i hånden. Japaneren vandt opgøret i tre sæt, men brandtanker distraherede hende undervejs.
- Helt ærligt så var jeg ikke den bedste til at holde fokus under kampen, men jeg vandt, så jeg gjorde det vel acceptabelt.
- Jeg har set på et brandkort, at der var brand bare tre gader fra mit hus, siger Osaka.
Hun har en datter på halvandet år, og mens både mor og datter er til den store tennisturnering i Melbourne, har hun fået hjælp til at hente datterens fødselsbevis i sit hus samt en række genstande med affektionsværdi.
Selv om brandene har givet hende en bekymringsfuld optakt og fjernet fokus, kan de også bruges som motivation i tennisturneringen, påpeger den 27-årige japaner.
- Jeg ved ikke præcis, hvor slemt det er lige nu, og hvordan brandene kan udvikle sig, men lige nu vurderer jeg ikke, at det vil være sikkert nok at vende hjem.
- Derfor føler jeg mig lidt i et limbo, men det motiverer mig også til at blive her så længe som muligt, siger Osaka.
Hun vandt Australian Open i 2019 og 2021. Hun har også vundet US Open to gange.
Useedede Osaka skal møde 20.-seedede Karolina Muchova i anden runde af Australian Open.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde